Osećaš se kao da je to onaj pravi – jedini domen za tebe, ali postoji jedan problem… Zauzet je:( Ne očajavaj. Možda se nešto može uraditi po tom pitanju. Hajde da vidimo možeš li da ga otkupiš od vlasnika.
Pre svega, treba da saznaš ko je vlasnik domena. U nastavku ćemo ti reći kako da to saznaš brzo i jednostavno.
Vlasnik domena se pretražuje preko takozvanog WHOIS protokola, koji sadrži listu domena registrovanih za dati završetak.
Pretraživanje je jednostavno. Samo unesi ime domena bez početnog www.
Tako ćeš saznati sve osnovne informacije:
Ako dobiješ poruku „ZAPIS NIJE PRONAĐEN“, to znači da je domen dostupan odnosno da za njega ne postoji vlasnik. To znači da treba da rezervišeš taj domen što pre.
Sada u osnovi imaš 2 opcije:
Ako je domen dostupan, budi brz/a i zgrabi ga dok još možeš (prvi vlasnik je možda jednostavno zaboravio da plati na vreme).
Ako je domen registrovan, ali nije u upotrebi, možeš pitati vlasnika da li bi bio zainteresovan da ga proda. Ako ne možeš da pronađeš kontakt vlasnika direktno na web sajtu, moraćeš da okušaš sreću na Guglu.
U mnogim slučajevima broj telefona, ili barem e‑mail, možeš pronaći u registru preduzeća koje je vlasnik sajta.
Ponekad možeš pronaći kontakt samo za registrara, ali ne i za onog ko je iznajmio domen.
U tom slučaju možeš kontaktirati registrara, koji će kontaktirati vlasnika i saopštiti ti uslove prodaje.
Takođe možeš pronaći domene za prodaju na aukcijama domena.
Domeni koji su kupljeni sa namerom da se preprodaju se lako prepoznaju. Vlasnici na tim domenima dignu jednostavnu stranicu gde oglase da je domen na prodaju i ostavljaju kontakt podatke za potencijalne kupce.
Ali nemoj očekivati da će vlasnik želeti da domen proda jeftino.
Cene domena mogu da se kreću od 80 do 8000 dolara. To uglavnom zavisi od domenske ekstenzije i poslovnog potencijala domena.
Prodaja domena je posao za sebe. Mnogi ljudi zarađuju za život spekulišući o imenima kompanija koje još nisu uspele da registruju domen pod svojim brendom… Preprodavci domena kupe domene pre nego što se kompanije snađu. Onda te kompanije moraju da ih otkupljuju od njih umesto od registrara.
Na kraju, možda bi ti bilo bolje da se odlučiš za plan B, to jest da prođeš kroz dostupne domene i odabereš onaj koji još uvek nije zauzet.
Ako želiš da vidiš ko je vlasnik domena, poseti WHOIS sajt. I srećno sa cenjkanjem!
Delite članak
Zašto da imate usluge na različitim mestima kada ih možete imati na jednom?